Part number W25Q40EWUXIE TR, a IC FLASH 4MBIT SPI 104MHZ 8USON component from Winbond Electronics, is in stock and available for purchase today. If you are interested in part number W25Q40EWUXIE TR and would like to receive a quote for your comparisons, please fill out and submit the form below with all required details. Within 15 minutes of us receiving and reviewing a completed request, a dedicated account manager will contact you to provide the best solution for your needs.
| Base Product Number | W25Q40 |
| Brand | Winbond |
| Clock Frequency | 104 MHz |
| Cnhts | 8542319000 |
| Data Bus Width | 8 bit |
| Hts Code | 8542320051 |
| Integrated Circuits (ICs) | Memory |
| Interface Type | Spi |
| Manufacturer | Winbond Electronics |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Memory Format | FLASH |
| Memory Organization | 512K x 8 |
| Memory Size | 4Mb (512K x 8) |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Mounting Style | Smd/Smt |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Organisation | 512 K X 8 |
| Package | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Package / Case | 8-UFDFN Exposed Pad |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Part Status | Active |
| Product Type | Nor Flash |
| RoHS - XON | Y |
| Series | W25q40ew |
| Subcategory | Memory & Data Storage |
| Supplier Device Package | 8-USON (2x3) |
| Supply Current - Max | 20 mA |
| Supply Voltage Max | 1.95 V |
| Supply Voltage Min | 1.65 V |
| Technology | FLASH - NOR |
| Timing Type | Asynchronous |
| Tradename | Spiflash |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 1.95V |
| Write Cycle Time - Word, Page | 800µs |
|
Guaranteed On - Time Delivery |
|
|
Customized & User-Friendly Database |
|
|
Over 5100 Manufacturers |
|
|
Competitive Prices |
|
|
Scheduling Flexibility |
|
|
Complete Purchasing Solutions |
If You Want to Stay Up to Date On Our Deals and Newest Parts, We’re Always Ready to Serve, 24/7, 365 Days a Year.
Request for Quote