Part number VL-EPM-19EBK, a SBC 800MHZ 1 CORE 1GB/1GB RAM , Single Board Computer 800MHz 1 Core 1GB/1GB RAM Vortex86DX2 component from Versalogic Corporation, is in stock and available for purchase today. If you are interested in part number VL-EPM-19EBK and would like to receive a quote for your comparisons, please fill out and submit the form below with all required details. Within 15 minutes of us receiving and reviewing a completed request, a dedicated account manager will contact you to provide the best solution for your needs.
| Analog Input:Output | 0:0 |
| Base Product Number | VL-EPM |
| Category | Embedded Computers , Single Board Computers (SBCs) |
| Contents | Keyboard, Mouse |
| Cooling Type | Heat Sink |
| Core Processor | Vortex86DX2 |
| Digital I/O Lines | 8 |
| Ethernet | 10/100 Mbps (2) |
| Expansion Site/Bus | PC/104-Plus |
| Form Factor | PC/104 |
| Manufacturer | VersaLogic Corporation |
| Number of Cores | 1 |
| Operating Temperature | -40-¦C ~ 85-¦C |
| Packaging | Box |
| Part Status | Active |
| Power (Watts) | 6.8W |
| RAM Capacity/Installed | 1GB/1GB |
| RS-232 (422, 485) | 4 |
| Series | FOX |
| Size / Dimension | 3.770" x 4.230" (95.75mm x 107.44mm) |
| Speed | 800MHz |
| Storage Interface | SATA (1), Mini PCIe/mSATA, microSD |
| USB | USB 2.0 (4) |
| Video Outputs | VGA, LVDS |
| Watchdog Timers | Yes |
|
Guaranteed On - Time Delivery |
|
|
Customized & User-Friendly Database |
|
|
Over 5100 Manufacturers |
|
|
Competitive Prices |
|
|
Scheduling Flexibility |
|
|
Complete Purchasing Solutions |
If You Want to Stay Up to Date On Our Deals and Newest Parts, We’re Always Ready to Serve, 24/7, 365 Days a Year.
Request for Quote