Part number M48Z58Y-70PC1, a IC NVSRAM 64KBIT PAR 28PCDIP component from St Microelectronic, is in stock and available for purchase today. If you are interested in part number M48Z58Y-70PC1 and would like to receive a quote for your comparisons, please fill out and submit the form below with all required details. Within 15 minutes of us receiving and reviewing a completed request, a dedicated account manager will contact you to provide the best solution for your needs.
| Access Time | 70 ns |
| Base Product Number | M48Z58 |
| Case | Dip28 |
| Integrated Circuits (ICs) | Memory |
| Kind Of Memory | Nv Sram |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Memory Capacity | 64Kbit |
| Memory Format | NVSRAM |
| Memory Interface | Parallel |
| Memory Organisation | 8Kx8bit |
| Memory Organization | 8K x 8 |
| Memory Size | 64Kb (8K x 8) |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Mounting | Tht |
| Mounting Type | Through Hole |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Package | Tube |
| Package / Case | 28-DIP Module (0.600", 15.24mm) |
| Part Status | Active |
| Supplier Device Package | 28-PCDIP, CAPHAT® |
| Technology | NVSRAM (Non-Volatile SRAM) |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Write Cycle Time - Word, Page | 70ns |
|
Guaranteed On - Time Delivery |
|
|
Customized & User-Friendly Database |
|
|
Over 5100 Manufacturers |
|
|
Competitive Prices |
|
|
Scheduling Flexibility |
|
|
Complete Purchasing Solutions |
If You Want to Stay Up to Date On Our Deals and Newest Parts, We’re Always Ready to Serve, 24/7, 365 Days a Year.
Request for Quote