Part number PC28F00AP30TFA, a IC FLASH 1GBIT PAR 64EASYBGA component from Micron Technology, is in stock and available for purchase today. If you are interested in part number PC28F00AP30TFA and would like to receive a quote for your comparisons, please fill out and submit the form below with all required details. Within 15 minutes of us receiving and reviewing a completed request, a dedicated account manager will contact you to provide the best solution for your needs.
| Access Time | 100 ns |
| Address Bus | 26(B) |
| Base Product Number | PC28F00A |
| Boot Type | Top |
| Cell Type | Nor |
| Clock Frequency | 52 MHz |
| Data Bus Width | 16 (B) |
| Deleted | Compliant |
| Density | 1073741824(Bit) |
| Integrated Circuits (ICs) | Memory |
| Interface Type | Parallel/Serial |
| Manufacturer | Micron Technology |
| Maximum Operating Temperature | 85 C |
| Memory Format | FLASH |
| Memory Interface | Parallel |
| Memory Organization | 64M x 16 |
| Memory Size | 1Gb (64M x 16) |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Mounting Style | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage Typ | 1.8 V |
| Operating Temp Range | - 40 C To 85 C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Operating Temperature Classification | industrial |
| Organisation | 64M |
| Package | Tray |
| Package / Case | 64-TBGA |
| Part Status | Obsolete |
| Pin Count | 64 |
| Program Erase Volt Typ | 8.5 To 9.5(V) |
| Programmable | Yes |
| Rad Hardened | No |
| Series | Axcell™ |
| Supplier Device Package | 64-EasyBGA (8x10) |
| Supply Current - Max | 31 mA |
| Supply Voltage Max | 2 V |
| Supply Voltage Min | 1.7 V |
| Technology | FLASH - NOR |
| Timing Type | Async/Sync |
| Voltage - Supply | 1.7V ~ 2V |
| Write Cycle Time - Word, Page | 100ns |
|
Guaranteed On - Time Delivery |
|
|
Customized & User-Friendly Database |
|
|
Over 5100 Manufacturers |
|
|
Competitive Prices |
|
|
Scheduling Flexibility |
|
|
Complete Purchasing Solutions |
If You Want to Stay Up to Date On Our Deals and Newest Parts, We’re Always Ready to Serve, 24/7, 365 Days a Year.
Request for Quote