Part number MT42L128M32D1LF-25 WT:A, a DRAM Chip Mobile LPDDR2 SDRAM 4Gbit 128Mx32 1.8V 168-Pin FBGA component from Micron Technology, is in stock and available for purchase today. If you are interested in part number MT42L128M32D1LF-25 WT:A and would like to receive a quote for your comparisons, please fill out and submit the form below with all required details. Within 15 minutes of us receiving and reviewing a completed request, a dedicated account manager will contact you to provide the best solution for your needs.
| Access Time | 10 ns |
| Address Bus | 17(B) |
| Base Product Number | MT42L128M32 |
| Brand | Micron |
| Clock Frequency | 400 MHz |
| Density | 4294967296(Bit) |
| Integrated Circuits (ICs) | Memory |
| Manufacturer | Micron Technology |
| Maximum Clock Frequency | 800 MHz |
| Memory Format | DRAM |
| Memory Interface | Parallel |
| Memory Organization | 128M x 32 |
| Memory Size | 4Gbit |
| Memory Type | Volatile |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage Max | 1.95 V |
| Operating Supply Voltage Min | 1.7 V |
| Operating Supply Voltage Typ | 1.8 V |
| Operating Temp Range | - 30 C to 85 C |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C (TC) |
| Operating Temperature Classification | commercial |
| Organization | 128Mx32 |
| Package | Tray |
| Package / Case | 168-WFBGA |
| Part Status | Obsolete |
| Pin Count | 168 |
| Rad Hardened | No |
| RoHS - XON | 1 |
| Supplier Device Package | 168-FBGA (12x12) |
| Technology | SDRAM - Mobile LPDDR2 |
| Type | Fbga |
| Voltage - Supply | 1.14V ~ 1.3V |
|
Guaranteed On - Time Delivery |
|
|
Customized & User-Friendly Database |
|
|
Over 5100 Manufacturers |
|
|
Competitive Prices |
|
|
Scheduling Flexibility |
|
|
Complete Purchasing Solutions |
If You Want to Stay Up to Date On Our Deals and Newest Parts, We’re Always Ready to Serve, 24/7, 365 Days a Year.
Request for Quote