Part number MT41K512M4DA-125:K TR, a DRAM DDR3 2G 512MX4 FBGA component from Micron Technology, is in stock and available for purchase today. If you are interested in part number MT41K512M4DA-125:K TR and would like to receive a quote for your comparisons, please fill out and submit the form below with all required details. Within 15 minutes of us receiving and reviewing a completed request, a dedicated account manager will contact you to provide the best solution for your needs.
| Access Time | 13.75 ns |
| Base Product Number | MT41K512M4 |
| Brand | Micron |
| Clock Frequency | 800 MHz |
| Data Bus Width | 4 bit |
| Integrated Circuits (ICs) | Memory |
| Manufacturer | Micron Technology |
| Maximum Operating Temperature | + 95 C |
| Memory Format | DRAM |
| Memory Interface | Parallel |
| Memory Organization | 512M x 4 |
| Memory Size | 2 gb it |
| Memory Type | Volatile |
| Minimum Operating Temperature | 0 C |
| Moisture Sensitive | Yes |
| Mounting Style | Smd/Smt |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | 0°C ~ 95°C (TC) |
| Organization | 512 M X 4 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 78-TFBGA |
| Part Status | Obsolete |
| RoHS - XON | Y |
| Series | Mt41k |
| Subcategory | Memory & Data Storage |
| Supplier Device Package | 78-FBGA (8x10.5) |
| Supply Current - Max | 38 mA |
| Supply Voltage Max | 1.45 V |
| Supply Voltage Min | 1.283 V |
| Technology | SDRAM - DDR3L |
| Voltage - Supply | 1.283V ~ 1.45V |
|
Guaranteed On - Time Delivery |
|
|
Customized & User-Friendly Database |
|
|
Over 5100 Manufacturers |
|
|
Competitive Prices |
|
|
Scheduling Flexibility |
|
|
Complete Purchasing Solutions |
If You Want to Stay Up to Date On Our Deals and Newest Parts, We’re Always Ready to Serve, 24/7, 365 Days a Year.
Request for Quote