Part number MT29F4G01ADAGDWB-IT:G TR, a IC FLASH 4GBIT SPI 8UPDFN component from Micron Technology, is in stock and available for purchase today. If you are interested in part number MT29F4G01ADAGDWB-IT:G TR and would like to receive a quote for your comparisons, please fill out and submit the form below with all required details. Within 15 minutes of us receiving and reviewing a completed request, a dedicated account manager will contact you to provide the best solution for your needs.
| Base Product Number | MT29F4G01 |
| Brand | Micron |
| Cnhts | 8542319000 |
| Data Bus Width | 1 bit |
| Hts Code | 8542320051 |
| Integrated Circuits (ICs) | Memory |
| Interface Type | Spi |
| Manufacturer | Micron Technology |
| Maximum Clock Frequency | 133 MHz |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Memory Format | FLASH |
| Memory Organization | 4G x 1 |
| Memory Size | 4 Gbit |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Mounting Style | Smd/Smt |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Mxhts | 85423201 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Organisation | 4 G X 1 |
| Package | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Package / Case | 8-UDFN |
| Packaging | Dasenic-Reel® |
| Part Status | Obsolete |
| Product | Nand Flash |
| RoHS - XON | Y |
| Series | Mt29f |
| Standard | Not Supported |
| Subcategory | Memory Data Storage |
| Supplier Device Package | 8-U-PDFN (8x6) |
| Supply Current - Max | 35 mA |
| Supply Voltage Max | 3.6 V |
| Supply Voltage Min | 2.7 V |
| Technology | FLASH - NAND |
| Type | No Boot Block |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 3.6V |
|
Guaranteed On - Time Delivery |
|
|
Customized & User-Friendly Database |
|
|
Over 5100 Manufacturers |
|
|
Competitive Prices |
|
|
Scheduling Flexibility |
|
|
Complete Purchasing Solutions |
If You Want to Stay Up to Date On Our Deals and Newest Parts, We’re Always Ready to Serve, 24/7, 365 Days a Year.
Request for Quote