Part number M25PE16-VMW6G, a IC FLASH 16MBIT SPI 75MHZ 8SO component from Micron Technology, is in stock and available for purchase today. If you are interested in part number M25PE16-VMW6G and would like to receive a quote for your comparisons, please fill out and submit the form below with all required details. Within 15 minutes of us receiving and reviewing a completed request, a dedicated account manager will contact you to provide the best solution for your needs.
| Architecture | Sector |
| Base Product Number | M25PE16 |
| Brand | Micron |
| Clock Frequency | 75 MHz |
| Data Bus Width | 8 bit |
| Integrated Circuits (ICs) | Memory |
| Interface Type | Spi |
| Manufacturer | Micron Technology |
| Maximum Clock Frequency | 50 MHz |
| Memory Format | FLASH |
| Memory Organization | 2M x 8 |
| Memory Size | 16 Mbit |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Mounting Style | Smd/Smt |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Operating Temperature Range | - 40 C To + 85 C |
| Organisation | 2 M X 8 |
| Package | Tube |
| Package / Case | 8-SOIC (0.209", 5.30mm Width) |
| Part Status | Obsolete |
| RoHS - XON | Y |
| Series | M25p |
| Supplier Device Package | 8-SO W |
| Supply Current - Max | 8 mA |
| Supply Voltage Max | 3.6 V |
| Supply Voltage Min | 2.7 V |
| Technology | FLASH - NOR |
| Timing Type | Synchronous |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 3.6V |
| Write Cycle Time - Word, Page | 15ms, 3ms |
|
Guaranteed On - Time Delivery |
|
|
Customized & User-Friendly Database |
|
|
Over 5100 Manufacturers |
|
|
Competitive Prices |
|
|
Scheduling Flexibility |
|
|
Complete Purchasing Solutions |
If You Want to Stay Up to Date On Our Deals and Newest Parts, We’re Always Ready to Serve, 24/7, 365 Days a Year.
Request for Quote