Part number SST25PF040C-40I/MF, a NOR Flash 4M Flash SPI component from Microchip Memory, is in stock and available for purchase today. If you are interested in part number SST25PF040C-40I/MF and would like to receive a quote for your comparisons, please fill out and submit the form below with all required details. Within 15 minutes of us receiving and reviewing a completed request, a dedicated account manager will contact you to provide the best solution for your needs.
| Data Bus Width | 8 bit |
| Hts Code | 8542310001 |
| Interface Type | SPI |
| Maximum Clock Frequency | 40 MHz |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Memory Size | 4 Mbit |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Organisation | 512 k x 8 |
| Package / Case | TDFN - S - 8 |
| Packaging | Tube |
| Series | SST25PF |
| Supply Voltage Max | 3.6 V |
| Supply Voltage Min | 2.3 V |
| Timing Type | Synchronous |
|
Guaranteed On - Time Delivery |
|
|
Customized & User-Friendly Database |
|
|
Over 5100 Manufacturers |
|
|
Competitive Prices |
|
|
Scheduling Flexibility |
|
|
Complete Purchasing Solutions |
If You Want to Stay Up to Date On Our Deals and Newest Parts, We’re Always Ready to Serve, 24/7, 365 Days a Year.
Request for Quote