Part number 24AA64FT-I/MNY, a EEPROM 64K 8KX8 1.8V SER EE IND 1/4AWP RPO component from Microchip Memory, is in stock and available for purchase today. If you are interested in part number 24AA64FT-I/MNY and would like to receive a quote for your comparisons, please fill out and submit the form below with all required details. Within 15 minutes of us receiving and reviewing a completed request, a dedicated account manager will contact you to provide the best solution for your needs.
| Access Time | 3500 ns |
| Brand | Microchip |
| Cnhts | 8542319000 |
| Data Retention | 200 Yr |
| Height | 0.73 mm |
| Hts Code | 8542320051 |
| Interface Type | I2 C |
| Length | 2 mm |
| Maximum Clock Frequency | 0.1 MHz |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Memory Size | 64 kb it |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Mounting Style | Smd/Smt |
| Mxhts | 85423199 |
| Operating Current | 3 mA |
| Operating Supply Voltage | 1.8 v , 2.5 v , 3.3 v , 5 v |
| Organisation | 8 K X 8 |
| Package / Case | TDFN EP |
| Packaging | Reel |
| Product Type | Eeprom |
| Programming Voltage | 1.7 v to 5.5 V |
| RoHS - XON | Y |
| Series | 24Aa64f |
| Subcategory | Memory & Data Storage |
| Supply Voltage Max | 5.5 V |
| Supply Voltage Min | 1.7 V |
| Width | 3 mm |
|
Guaranteed On - Time Delivery |
|
|
Customized & User-Friendly Database |
|
|
Over 5100 Manufacturers |
|
|
Competitive Prices |
|
|
Scheduling Flexibility |
|
|
Complete Purchasing Solutions |
If You Want to Stay Up to Date On Our Deals and Newest Parts, We’re Always Ready to Serve, 24/7, 365 Days a Year.
Request for Quote