Part number 24AA16H-ISN, a Microchip Technology EEPROM 16K 2KX8 1.8V SERIAL EE IND 12 ARRAY WP component from Microchip Memory, is in stock and available for purchase today. If you are interested in part number 24AA16H-ISN and would like to receive a quote for your comparisons, please fill out and submit the form below with all required details. Within 15 minutes of us receiving and reviewing a completed request, a dedicated account manager will contact you to provide the best solution for your needs.
| Access Time | 3500 ns |
| Brand | Microchip |
| Cnhts | 8542319000 |
| Data Retention | 200 Years |
| Height | 1.25 mm (Min) |
| Hts Code | 8542320051 |
| Interface Type | Serial, 2 - Wire, I2 C |
| Length | 4.9 mm |
| Maximum Clock Frequency | 100 KHz |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Memory Size | 16 kb it |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Mounting Style | Smd/Smt |
| Mxhts | 85423299 |
| Operating Supply Current | 3 mA |
| Operating Supply Voltage | 1.7 v to 5.5 V |
| Organisation | 2 K X 8 |
| Package / Case | SOIC - 8 Narrow |
| Packaging | Tube |
| Product Type | Eeprom |
| RoHS - XON | Y |
| Subcategory | Memory & Data Storage |
| Supply Voltage Max | 5.5 V |
| Supply Voltage Min | 1.7 V |
| Width | 3.9 mm |
|
Guaranteed On - Time Delivery |
|
|
Customized & User-Friendly Database |
|
|
Over 5100 Manufacturers |
|
|
Competitive Prices |
|
|
Scheduling Flexibility |
|
|
Complete Purchasing Solutions |
If You Want to Stay Up to Date On Our Deals and Newest Parts, We’re Always Ready to Serve, 24/7, 365 Days a Year.
Request for Quote