Part number AS6C8016B-45ZIN, a SRAM, 8M, 512M X16, -40C-85C, TS component from Alliance Memory, is in stock and available for purchase today. If you are interested in part number AS6C8016B-45ZIN and would like to receive a quote for your comparisons, please fill out and submit the form below with all required details. Within 15 minutes of us receiving and reviewing a completed request, a dedicated account manager will contact you to provide the best solution for your needs.
| Access Time | 45 ns |
| Case | TSOP44 II |
| Category | SRAM |
| Ic Width | 400 mils |
| Integrated Circuit Features | LPC |
| Integrated Circuits (ICs) | Memory |
| Kind Of Memory | SRAM, asynchronous |
| Manufacturer | Alliance Memory |
| Memory Capacity | 8Mb |
| Memory Interface | Parallel |
| Memory Organisation | 512kx16bit |
| Memory Size | 8Mb (512K x 16) |
| Memory Type | Volatile |
| Mounting | SMD |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Operating Voltage | 3 V |
| Packaging | 44-TSOP (0.400", 10.16mm Width) |
| Product Status | Active |
| Supplier Device Package | 44-TSOP II |
| Technology | SRAM - Asynchronous |
| Type Of Integrated Circuit | SRAM memory |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 3.6V |
| Write Cycle Time - Word, Page | 45ns |
|
Guaranteed On - Time Delivery |
|
|
Customized & User-Friendly Database |
|
|
Over 5100 Manufacturers |
|
|
Competitive Prices |
|
|
Scheduling Flexibility |
|
|
Complete Purchasing Solutions |
If You Want to Stay Up to Date On Our Deals and Newest Parts, We’re Always Ready to Serve, 24/7, 365 Days a Year.
Request for Quote