Part number ASMB-785G4-00A1E, a SBC 64GB/0GB RAM , Single Board Computer 3.7GHz 4 Core 64GB/0GB RAM Intel-« Xeon-« E3-1200 v5/v6 and 6th/7th Generation CoreGäó i7/i5/i3 component from Advantech, is in stock and available for purchase today. If you are interested in part number ASMB-785G4-00A1E and would like to receive a quote for your comparisons, please fill out and submit the form below with all required details. Within 15 minutes of us receiving and reviewing a completed request, a dedicated account manager will contact you to provide the best solution for your needs.
| Analog Input:Output | - |
| Base Product Number | ASMB-785 |
| Category | Embedded Computers , Single Board Computers (SBCs) |
| Contents | - |
| Cooling Type | Fan |
| Core Processor | Intel-« Xeon-« E3-1200 v5/v6 and 6th/7th Generation CoreGäó i7/i5/i3 |
| Digital I/O Lines | - |
| Ethernet | 10/100/1000 Mbps, GbE (2), RJ45 (4) |
| Expansion Site/Bus | GPIO, PCIe, SATA, SMBus, SPI |
| Form Factor | ATX |
| Manufacturer | Advantech Corp |
| Number of Cores | 4 |
| Operating Temperature | 0-¦C ~ 60-¦C |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Power (Watts) | - |
| RAM Capacity/Installed | 64GB/0GB |
| RS-232 (422, 485) | 10 |
| Series | - |
| Size / Dimension | 12.000" x 9.606" (304.80mm x 244.00mm) |
| Speed | 3.7GHz |
| Storage Interface | SATA 3.0 (6) |
| USB | USB 2.0 (7), USB 3.0 (6) |
| Video Outputs | DVI-D, VGA |
| Watchdog Timers | Yes |
|
Guaranteed On - Time Delivery |
|
|
Customized & User-Friendly Database |
|
|
Over 5100 Manufacturers |
|
|
Competitive Prices |
|
|
Scheduling Flexibility |
|
|
Complete Purchasing Solutions |
If You Want to Stay Up to Date On Our Deals and Newest Parts, We’re Always Ready to Serve, 24/7, 365 Days a Year.
Request for Quote