Part number AIMC-3202-00A1E, a SBC 3.9GHZ 44 CORE 32GB/0GB RAM , Single Board Computer 2.3GHz, 2.4GHz, 2.6GHz, 2.7GHz, 2.9GHz, 3.2GHz, 3.4GHz, 3.6GHz, 3.7GHz, 3.9GHz 44 Core 32GB/0GB RAM Intel 6th/7th GenCore i7/i5/i3/Celeron component from Advantech, is in stock and available for purchase today. If you are interested in part number AIMC-3202-00A1E and would like to receive a quote for your comparisons, please fill out and submit the form below with all required details. Within 15 minutes of us receiving and reviewing a completed request, a dedicated account manager will contact you to provide the best solution for your needs.
| Analog Input:Output | - |
| Category | Embedded Computers , Single Board Computers (SBCs) |
| Contents | - |
| Cooling Type | Fan |
| Core Processor | Intel 6th/7th GenCore i7/i5/i3/Celeron |
| Digital I/O Lines | - |
| Ethernet | 10/100/1000 Mbps, RJ45 (2) |
| Expansion Site/Bus | PCI, PCIe |
| Form Factor | ATX |
| Manufacturer | Advantech Corp |
| Number of Cores | 44 |
| Operating Temperature | 0-¦C ~ 40-¦C |
| Packaging | Box |
| Part Status | Active |
| Power (Watts) | 65W |
| RAM Capacity/Installed | 32GB/0GB |
| RS-232 (422, 485) | 2 |
| Series | - |
| Size / Dimension | 9.134" x 9.134" (232.00mm x 232.00mm) |
| Speed | 2.3GHz, 2.4GHz, 2.6GHz, 2.7GHz, 2.9GHz, 3.2GHz, 3.4GHz, 3.6GHz, 3.7GHz, 3.9GHz |
| Storage Interface | SATA 3.0 |
| USB | USB 2.0 (1), USB 3.0 (3) |
| Video Outputs | DVI, VGA |
| Watchdog Timers | Yes |
|
Guaranteed On - Time Delivery |
|
|
Customized & User-Friendly Database |
|
|
Over 5100 Manufacturers |
|
|
Competitive Prices |
|
|
Scheduling Flexibility |
|
|
Complete Purchasing Solutions |
If You Want to Stay Up to Date On Our Deals and Newest Parts, We’re Always Ready to Serve, 24/7, 365 Days a Year.
Request for Quote