Part number AIMB-567VG-00A2E, a SBC 3.16GHZ 1/2/4CR 8GB/0GB RAM , Single Board Computer 2.2GHz ~ 3.16GHz 1/2/4 Core 8GB/0GB RAM Intel Core 2 Duo/2 Quad/Celeron/Pentium component from Advantech, is in stock and available for purchase today. If you are interested in part number AIMB-567VG-00A2E and would like to receive a quote for your comparisons, please fill out and submit the form below with all required details. Within 15 minutes of us receiving and reviewing a completed request, a dedicated account manager will contact you to provide the best solution for your needs.
| Analog Input:Output | - |
| Base Product Number | AIMB-567 |
| Category | Embedded Computers , Single Board Computers (SBCs) |
| Contents | - |
| Cooling Type | Heat Sink |
| Core Processor | Intel Core 2 Duo/2 Quad/Celeron/Pentium |
| Digital I/O Lines | 8 |
| Ethernet | 10/100/1000 Mbps |
| Expansion Site/Bus | PCI, PCIe |
| Form Factor | Micro-ATX (without Processor) |
| Manufacturer | Advantech Corp |
| Number of Cores | 1/2/4 |
| Operating Temperature | 0-¦C ~ 60-¦C |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Power (Watts) | - |
| RAM Capacity/Installed | 8GB/0GB |
| RS-232 (422, 485) | 4 |
| Series | - |
| Size / Dimension | 9.600" x 9.600" (243.84mm x 243.84mm) |
| Speed | 2.2GHz ~ 3.16GHz |
| Storage Interface | SATA 2.0 (4) |
| USB | USB 2.0 (8) |
| Video Outputs | CRT |
| Watchdog Timers | Yes |
|
Guaranteed On - Time Delivery |
|
|
Customized & User-Friendly Database |
|
|
Over 5100 Manufacturers |
|
|
Competitive Prices |
|
|
Scheduling Flexibility |
|
|
Complete Purchasing Solutions |
If You Want to Stay Up to Date On Our Deals and Newest Parts, We’re Always Ready to Serve, 24/7, 365 Days a Year.
Request for Quote